A CD with a diameter of 12.0 cm starts from rest and with a constant angular acc
ID: 2242474 • Letter: A
Question
A CD with a diameter of 12.0 cm starts from rest and with a constant angular acceleration of 1.0 rad/sec2 acquires an angular velocity of 5.0 rad/sec. The CD continues rotating at 5.0 rad/sec for 15.0 seconds and then slows to a stop in 12.0 second with a constant angular deceleration. What is the tangential velocity of a point 4.0 cm from the center at the time 10.0 seconds from the start?
A. .5 rad/s
B. .4 rad/s
C. .3 rad/s
D. .2 rad/s
E. .1 rad/s
Does anyone know the answer to this and can you show your work to prove it?
Explanation / Answer
time to attain 5 rad/sec
wf = wi + alpha x t
5 = 0 + 1 x t
t = 5 sec
at t= 10 sec w = 5 rad/s
v = w.r = 5 x 0.04 = 0.2Ans. D
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.