Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A cylinder of radius 2.09 cm and a sphere of radius 6.47 cm are rolling without

ID: 2239882 • Letter: A

Question

A cylinder of radius 2.09 cm and a sphere of radius 6.47 cm are rolling without slipping along the same floor. The two objects have the same mass. If they are to have the same total kinetic energy, what should the ratio of the cylinder's angular speed to the sphere's angular speed be?

Explanation / Answer

K.E. of cylinder = 0.5*m*v^2 + 0.5*I*w^2 => K(cylinder) = 0.5*m*v^2 + 0.5*(m*r^2/2)*(v/r)^2 => Kc = 0.5*m*v^2 + 0.5*m*v^2/2 => Kc = 0.75*m*v^2 K.E. of sphere = 0.5*m*v'^2 + 0.5*I*w'^2 => Ks = 0.5*m*v'^2 + 0.5*[(2/5)*m*r^2]*(v'/r)^2 => Ks = 0.5*m*v'^2 + 0.2*m*v'^2 => Ks = 0.7*m*v'^2 Ks = Kc => 0.75*v^2 = 0.7*v'^2 => v/v' = 0.966 w/w' = (v/v')*(r'/r) => w/w' = 0.966*(6.47/2.09) => angular speed of cylinder/angular speed of sphere = 2.99

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote