When the current in the portion of the circuit shown below is 1.90 A and increas
ID: 2240387 • Letter: W
Question
When the current in the portion of the circuit shown below is 1.90 A and increases at a rate of 0.580 A/s, the measured voltage is ?Vab = 9.25 V. When the current is 1.90 A and decreases at the rate of 0.580 A/s, the measured voltage is ?Vab = 4.70 V. Calculate the values of L and R.
Explanation / Answer
Vab = Vr - Vl
and when it decreases
Vab = Vr + Vl
Added:
I assumed you know:
Vr = I * R
so
Vab = 4.7 = 1.9 * R - L * 0.58 ( equation 1 )
Vab = 9.25 =1.9 * R + L * 0.58 ( equation 2 )
L=4.13793
R=3.7368
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.