Save image for better view. You are piloting a spacecraft whose total mass is 11
ID: 2240476 • Letter: S
Question
Save image for better view.
Explanation / Answer
a) thrust = mass of fuel * velocity = -1.51*113 = -170.63
b) for spacecraft ...
initial mass = 1130 + 30.9 = 1160.9 kg
intial velocty = 1.27 m/sec
so initial momentum = 1160.9*1.27 = 1474.343 kg m/sec
Let the final mass of fuel be x...
so final mass = 1130+x
final velocity = 0.021 m/sec
so final momentum = (1130+x)*0.021 = 23.73 + 0.021x
change in momentum = 1474.343 - (23.73 + 0.021x) = 1450.613 - 0.021x
113*(30.9-x) = 1450.613 - 0.021x
3491.7 - 113x = 1450.613 - 0.021x
so... x = 18.066 kg..
so... amount of fuel = 30.9 - 18.066 = 12.834
c) time = amount of fuel spent / 1.51 = 12.834 / 1.51 = 8.4993 secs
d) final mass of spacecraft = 1130 + 18.066 = 1148.066 kg
1148.066*0.021 = ( 501000 + 1148.066) * v
so final velocity v = 4.80125 * 10^-5 m/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.