Save image for better view. A cart running on frictioniess air tracks is propell
ID: 2264219 • Letter: S
Question
Save image for better view.
Explanation / Answer
1) v = Ve*ln[(Mv+Mp)/Mv]
Let
Mv = 405 kg
Mp = 1000kg
Ve = 26.7 m/s
? = 205/60 = 3.41kg/sec
The accelerations will have 2 different times, t1 & t2. t1+t2 = Mp/? = 341 sec or,
2) t2 = 341 - t1
For the + acceleration, dv1 = Ve*ln[(Mv+Mp)/(Mv+Mp - ?*t1) = Ve*ln[1405/(1405 - 3.41*t1)]
For the - acceleration, dv2 = Ve*ln[(Mv+Mp - ?*t1)/(Mv+Mp - ?(t2+t1)]; Using (2), this becomes
......................................... Ve*ln[(1405 - ?*t1)/(1405 - 1000)]
Letting dv1 = dv2 ?
1405*405 = 1405
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.