The particles in the figure above ( m 1 = 2.0 kg and m 2 = 3.5 kg) undergo an el
ID: 2240897 • Letter: T
Question
The particles in the figure above (m1 = 2.0 kg and m2 = 3.5 kg) undergo an elastic collision in one dimension. Their velocities before the collision are v1i = 12 m/s and v2i = ?7.5 m/s. Find the velocities of the two particles after the collision. (Indicate the direction with the sign of your answer.)
The particles in the figure above (m1 = 2.0 kg and m2 = 3.5 kg) undergo an elastic collision in one dimension. Their velocities before the collision are v1i = 12 m/s and v2i = ?7.5 m/s. Find the velocities of the two particles after the collision. (Indicate the direction with the sign of your answer.)
Explanation / Answer
Initially (before collision), the total momentum, in the x direction, is
2*12 + 3.5*(-7.5) = - 2.25
Also, the total kinetic energy is
0.5*(2*12^2) + 0.5*(3.5*7.5^2) = 242.44
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.