A small block of mass m=2.00 kg is released, starting at rest, from a height h a
ID: 2241497 • Letter: A
Question
A small block of mass m=2.00 kg is released, starting at rest, from a height h above the ground on a ramp inclined at 45.0 degrees. The block reaches the bottom of the ramp and enters a loop-the-loop of radius R=1.20 m. There is no friction between the block and the track. Treat the block as a point mass.
(a) What is the speed of the block at position B if h=8.50m? (Notice: At position B, the block is 2R above the ground)
(b) What is the magnitude of the normal force acting on the block when it is at position B, the top of the loop, having started at the height h=8.50m? (hint: be sure to draw a free body diagram for the mass at point B)
(c) Find the minimum starting hight, hmin, for which the block will just make it through the loop without leaving the track at B. (Hint: when the clock just makes it through the loop, we set the normal force at B equal to zero, the critical condition, allowing us to solve the minimum speed at B. Once the minimum speed is found, we can determine h min using the work energy theorem.)
Explanation / Answer
a) Interesting! All you need to do is to apply the conservation of energy! Well?
mgh =
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.