An advertisement shows a 1239 kg car slowly pulling at constant speed a large pa
ID: 2241582 • Letter: A
Question
An advertisement shows a 1239 kg car slowly pulling at constant speed a large passenger airplane to demonstrate the power of its newly-designed 79.7 hp (horsepower) engine. During the pull, the car passed two landmarks spaced 22.0 meters apart in 15.3 seconds. The passenger plane being towed is a Boeing 707, with a total weight of 62.5 tons.
Calculate the force that opposes the motion. Assume that the efficiency of the car is such that 22.0% of the engine power is available to propel the car forward.
? N
How much work is performed by the car on the airplane during this time?
? J
How much work is performed by the airplane on the car during this time?
? J
Explanation / Answer
Power = 79.7* 745.7 W = 59432.3 W
Available (22%) = 0.22*59432.3 = 13075 W
velocity of pull = d/t = 22/15.3 = 1.4379 m/s
Force = Power/velo = 13075/1.4379 = 9093 N
Since, the system moves with constant speed. the same force oposes the motion
Work (car on plane) = Force * dis = 9093*22 = 200046 J = 200 kJ
Work (Plane on car) = -200 kJ same amount but opposite. [since work done is change in KE and no KE change occur, no change in velocity, so total work must be zero.]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.