A skier (m=57.0 kg) starts sliding down from the top of a ski jump with negligib
ID: 2242193 • Letter: A
Question
A skier (m=57.0 kg) starts sliding down from the top of a ski jump with negligible friction and takes off horizontally.
(a) If h = 4.60 m and D = 10.2 m, find H.
[From h you can find the time of freefall, and thus find the skier's velocity as she takes off horizontally. Use conservation of energy. Neglect any effect from the air, which plays an important role in real ski-jumping]
(b) Find her total kinetic energy as she reaches the ground.
Explanation / Answer
t = ?[2h/g] = .8806 sec
a) Energy considerations ? H = (D/t)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.