During a tennis match the metabolic heat generation rate of a player is 450 W. S
ID: 2242201 • Letter: D
Question
During a tennis match the metabolic heat generation rate of a player is 450 W. She loses heat
at a rate of 170 W by convection, radiation and respiration, how much moisture will she lose through
evaporation of perspiration during a match lasting 3 hours? Assume that the core temperature of the
tennis player does not change, and that the latent heat of vaporization of water is 2440 kJ kg-1.
Please show your work along with the equation you used, because I really need to know how to do this problem, not just turn it in. So equation, work, then answer :) Thank you!
Explanation / Answer
Q = W*t = 170*3*60*60 = 1836000 J
Q = mL = ===> m = Q/L = 0.752459 kg = 752.45 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.