An electric generator consists of 100 turns of wire formed into a rectangular lo
ID: 2242849 • Letter: A
Question
An electric generator consists of 100 turns of wire formed into a rectangular loop 60.0 cm by 30.0 cm, placed entirely in a uniform magnetic field with magnitude B = 4.50 T. What is the maximum value of the emf produced when the loop is spun at 1200 rev/min about an axis perpendicular to B?
Explanation / Answer
The maximum induced emf = N*B*A*? = 100*4.50*(0.60*0.30)*1200*2?/60 = 10178.76 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.