A 48-g ice cube floats in 220 g of water in a 100-g copper cup; all are at a tem
ID: 2243039 • Letter: A
Question
A 48-g ice cube floats in 220 g of water in a 100-g copper cup; all are at a temperature of 0
A 48-g ice cube floats in 220 g of water in a 100-g copper cup; all are at a temperature of 0 degree C. A piece of lead at 94 degree C is dropped into the cup, and the final equilibrium temperature is 12 degree C. What is the mass of the lead? (The heat of fusion and specific heat of water are 3.33 Times 105 J/kg and 4,186 J/kg ·degree C, respectively. The specific heat of lead and copper are 128 and 387 J/kg · degree C, respectivelyExplanation / Answer
FInal equilibrium temperature = 12c
Heat energy released by lead = m*128*(94-12)= 10689*m J
Ice is converted to water.So energy absorbed by ice = 0.048*3.35*10^5 = 1680 J
energy absorbed by water lead and ice to raise to 12c is
(0.048+0.22)*4186*(12)+0.1*387*(12) = 94235.2 + 3250.8 = 13926 J
By conservation of enegy ewuating the terms gives
10689*m = 13926 + 1680
m = 1.46kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.