A 21.8 kg beam is attached to a wall with a hinge and its far end is supported b
ID: 2243401 • Letter: A
Question
A 21.8 kg beam is attached to a wall with a hinge and its far end is supported by a cable. The angle between the beam and the cable is 90o. If the beam is inclined at an angle of ? = 27.0
A 21.8 kg beam is attached to a wall with a hinge and its far end is supported by a cable. The angle between the beam and the cable is 90o. If the beam is inclined at an angle of ? = 27.0 degree with respect to horizontal. What is the horizontal component of the force exerted by the hinge on the beam? (Use the `to the right' as + for the horizontal direction.) What is the magnitude of the force that the beam exerts on the hinge?Explanation / Answer
Resolving mg into two components mg cos ? and mg sin ?,
and since tension T is perpendicular to the beam and since the mg acts at the center of the beam ,
mg cos ? = 2 T and the force on the hinge perpendicular to the beam = T
The force along the beam = mg sin ?
=======================
Answer for a)
mg sin ?* cos ? = 37.4 *9.8 sin 16.5 *cos 16.5=99.8 N
Answer for b)
mg sin ? = 37.4 *9.8 sin 16.5=104.1 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.