A 99.9 g wire is held under a tension of 130 N with one end at x = 0 and the oth
ID: 2243722 • Letter: A
Question
A 99.9 g wire is held under a tension of 130 N with one end at x = 0 and the other at x = 11.1 m. At time t = 0, pulse 1 is sent along the wire from the end at x = 11.1 m. At time t = 14.4 ms, pulse 2 is sent along the wire from the end at x = 0. At what position x do the pulses begin to meet?
A string along which waves can travel is 3.5 m long and has a mass of 170 g. The tension in the string is 43 N. What must be the frequency of traveling waves of amplitude 8.9 mm for the average power to be 90 W?
Number
Number
The function , with x in meters and t in seconds, describes a wave on a taut string. What is the transverse speed for a point on the string at an instant when that point has the displacement y= +19.0 cm? A 99.9 g wire is held under a tension of 130 N with one end at x = 0 and the other at x = 11.1 m. At time t = 0, pulse 1 is sent along the wire from the end at x = 11.1 m. At time t = 14.4 ms, pulse 2 is sent along the wire from the end at x = 0. At what position x do the pulses begin to meet? A string along which waves can travel is 3.5 m long and has a mass of 170 g. The tension in the string is 43 N. What must be the frequency of traveling waves of amplitude 8.9 mm for the average power to be 90 W?Explanation / Answer
Funtion is not visible please post it again!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.