Solution is provided in \"(Solution)\". Please show all work. Two identical spea
ID: 2244591 • Letter: S
Question
Solution is provided in "(Solution)". Please show all work.
Explanation / Answer
1)
a) path difference of two waves at point A = 0
so, the person hears constructive ineterefeernce.
b)
v = 340 m/s
v = lamda*f
==>lamda = v/f = 340/229 = 1.5 m
r2 = sqrt(5^2+4.16^2) = 6.5 m
r1 = 5 m
r2 - r1 = 1.5 m
so, person b also hears constructive inerference.
2)
lamda = v/f = 340/170 = 2 m
for ditructive interference
so, d = (m + 1/2)lamda (m=0,1,2,3,4,5,..)
d = 1m,3m,5m,7m...
3)
f1 = v/lamda1 = 340/0.7 = 485.7
f2 = v/lamda2 = 340/0.88 = 386.4
fbeat = f1-f2 = 100 (approximately)
4)
lamda = v/f = 343/800 = 0.42875 m
a) r1 = 30 m
r2 = sqrt(5.09^2 + 30^2) = 30.42875
r2-r1 = 0.42875 m = lamda
so, you here constructive interference
b)
r2 = 30 m
r1 = sqrt(5.09^2 + 30^2) = 30.42875
r1-r2 = 0.42875 m = lamda
so, you here constructive interference
c) in both cases you here a loud sound.
proof.11:46 AM 11/26/2013
lamda = v/f = 343/1600 = 0.214375
a) r1 = 30 m
r2 = sqrt(5.09^2 + 30^2) = 30.42875
r2-r1 = 0.42875 m = 2*lamda
so, you here constructive interference
b)
r2 = 30 m
r1 = sqrt(5.09^2 + 30^2) = 30.42875
r1-r2 = 0.42875 m = 2*lamda
so, you here constructive interference
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.