A segment of wire carries a current of 68 A along the x axis from x=-6 m to x=0
ID: 2244981 • Letter: A
Question
A segment of wire carries a current of 68 A along the x axis from x=-6 m to x=0 and then along the z axis from z=0 to z=1.5 m. In this region of space, the magnetic field is equal to 110 mT in the positive z direction. What is the magnitude of the force on this segment of wire ? answer in units of N 005 10.0 points A long wire parallel to the x axis carries a current of 6 A in the positive x direction. There is a uniform magnetic field of x direction. There is a uniform magnetic field of 1.25 T in the y direction. Find the magnitude of the force per unit length on the wire. Answer in units of N/mExplanation / Answer
1)
Lx =-6 m
Lz=1.5 m
along Z-axis
F_z=I(L*B) =I*Lz*B *(k*k)
F_z=0
along x-axis
F_x =I*Lx*B*(i*k)
F_x= -I*Lx*B j
thereore magnitude of this force
F=68*(6)*110*10^-3
F=44.88 N
2)
F=BIL
F/L =BI =6*1.25 =7.5 N/m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.