Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block of weight w = 40.0 N sits on a frictionless inclined plane, which makes

ID: 2245752 • Letter: A

Question

A block of weight w = 40.0N sits on a frictionless inclined plane, which makes an angle ? = 35.0? with respect to the horizontal, as shown in the figure. (Figure 1) A force of magnitude F = 22.9N , applied parallel to the incline, is just sufficient to pull the block up the plane at constant speed.

The block moves up an incline with constant speed. What is the total work Wtotal done on the block by all forces as the block moves a distance L = 3.80m up the incline? Include only the work done after the block has started moving at constant speed, not the work needed to start the block moving from rest.

A block of weight w = 40.0N sits on a frictionless inclined plane, which makes an angle ? = 35.0? with respect to the horizontal, as shown in the figure. (Figure 1) A force of magnitude F = 22.9N , applied parallel to the incline, is just sufficient to pull the block up the plane at constant speed. The block moves up an incline with constant speed. What is the total work Wtotal done on the block by all forces as the block moves a distance L = 3.80m up the incline? Include only the work done after the block has started moving at constant speed, not the work needed to start the block moving from rest.

Explanation / Answer

F= w*sin(35) = 22.9N

work done = w*L*sin(35)= F*L = 87.18 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote