A light, rigid rod of length l = 1.00 m joins two particles, with masses m 1 = 4
ID: 2246078 • Letter: A
Question
A light, rigid rod of length l = 1.00 m joins two particles, with masses m1 = 4.00 kg and m2 = 3.00 kg, at its ends. The combination rotates in the xy plane about a pivot through the center of the rod (see figure below). Determine the angular momentum of the system about the origin when the speed of each particle is 6.80 m/s.
Explanation / Answer
l=1m, R=l/2=0.5 m
m1=4 kg, m2=3 kg
v=6.80 m/s
angular momentum=L=J?, where ?=v/R and
J=J1+J2=m1*R
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.