A light, rigid rod of length l = 1.00 m joins two particles, with masses m 1 = 4
ID: 2251491 • Letter: A
Question
A light, rigid rod of length l = 1.00 m joins two particles, with masses m1 = 4.00 kg and m2 = 3.00 kg, at its ends. The combination rotates in the xy plane about a pivot through the center of the rod (see figure below). Determine the angular momentum of the system about the origin when the speed of each particle is 6.40 m/s.
Explanation / Answer
Both Angular momentum will be added
Angular momentum L=m1v1r1 sin@+m2v2r2 sin@
teta @=90 sin@=1 (@angle between v anf r)
so L=m1v1r1+m2v2r2=4.00*6.40*0.5+3.00*6.40*0.5=22.4 kg m/s
driectoin: perpendicularly outward to the paper page
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.