9 kilowatt hours of power per day? Assume ideal conditions for a flat panel arra
ID: 2249360 • Letter: 9
Question
9 kilowatt hours of power per day? Assume ideal conditions for a flat panel array matching Insolation Map data for month and location that provides 3.2 kwh/ml/day How many square feet ofphoto voltaic panels (15% efficiency) in a single amy will be required to generate 2s at solar noon. How many degrees Fahrenheit will 10 gallons of water be raised in a 30 square foot collector system? (One gallon of water weighs 8.35 pounds). 10. In ideal solar thermal conditions a flat plate collector (consider 100 % efficient) can capture 300 BTU's per hourExplanation / Answer
9)
Efficiency eff= 15%
Energy per day required is E = 2.5 kWh/day
Insolation at given location per day per square meter I = 3.2 kWh/m2 / day
1 m2 = 10.7639 ft2
I = 0.2973 kWh/ft2 / day
Area of photo panels required in square feet = E / (I*eff) = 2.5 / (0.15 * 0.2973) = 56.06 ft2
10)
Area of solar thermal collector = 30 ft2
No.of gallons of water = 10 gallons
1 gallon = 8.35 pounds
1 BTU = 262.164 calories
300 BTU = 75.6493 kcalories
By definition 1 calorie is amount of heat (energy) required to rise 1o of 1 gram of water.
1 pound = 453.592 grams
10 gallons of water = 83.5 pouns = 37874.932 grams of water
1 c - 1o rise of 1 gram of water
to rise 1o of 37874.932 grams of water requires calories = ?
37874.932 grams of water requires 37874.932 calories of heat (energy required)
Rise of temperature in 0C of water by 75649.3 calories of heat
= 75649.3/37874.932 = 1.9973 0C
In Fahrenheit = (9/5)*T 0C + 32 = 35.5952 0F rise in temperature of 10 gallons of water.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.