An assessment of a manufacturing facility revealed the following information for
ID: 2249905 • Letter: A
Question
An assessment of a manufacturing facility revealed the following information for their 25-hp air compressor that operates at full speed for 8,700 hours/year. Measurements of the electric current drawn by the compressor are shown in Figure 1. estimate energy and demand cost savings, as well as the simple payback for installation. Assume electricity costs of $0.0976/kWh and $5.00/kW 45 35 25 15 12:00:00 Av 12:00:00 A 12:00:00 A 12:00:00 AM 02/09/17 12:00:00 AM GMT-07:00 02/12/17 12:00:00 AM GMT-07:00 37% 40% 27% 30% 20% 10% 096 21% 8% 7% 096 096 0% 0% 0% 0% 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 Single phase current (Amps)Explanation / Answer
Step 1:
25hp into1hp=0.746 kw
P=18.65KW
Energy unit=18.65*8700=162255KWh
electricity cost=0.0976$/KWh
total energy cost per year=0.0976*162255=$15836.08
Demand cost=$5/KW*18.65KW=$93.25
Simple payback for installation
step1:We should know system installation cost
Step2:Without system installation or old or poor or conventional system installation cost
Step3:compare run cost of conventional system(loss system) and run cost of given efficient system cost
Step4:profit given efficient system
step5:through profit you will get installation cost is a payback of installation
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.