Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An asset can be purchased today at an installed cost of $1,000. It is forecast t

ID: 2408502 • Letter: A

Question

An asset can be purchased today at an installed cost of $1,000. It is forecast to generate annual operating net cash inflows of $250 for the next five years and to be sold for $100 at the end of four years. (Assume that there is no income tax and that annual net cash flows occur at the end of each year.)

(a)     Draw a time-line showing all the cash flows relating to this asset.                   (1 mark)

(b)     Using a discount rate of 10% per year, what is the present value of the forecast cash inflows? (Give your answer to the nearest cent.)                                                                              (2 marks)

         

(c)     Using the present value you calculated in part (b), what is the net present value of this project? (Give your answer to the nearest cent.)                                                                       (1 mark)

           

(d)     If the asset is depreciated at the rate of $200 per year:

          (i)      What will be the accounting profit in years 1 to 4?                                 (1 mark)

                  

          (ii)     What will be the accounting profit in year 5?                                          (1 mark)

                  

          (iii)    What will be the average annual accounting profit?                                (1 mark)

                  

          (iv)    What will be the average investment (based on the asset’s installed cost and salvage value)?   (1 mark)

                  

            (v)        What will be the accounting rate of return? (Give your answer in percentage points to two decimal places.)

Explanation / Answer

a Years 0__________1__________2__________3__________4__________5 -$1000 $250 $250 $250 $350 $250 Cash Flows b Present value of the future cash inflows: Year Cash Flow Discount factor @ 10%* Present Value 1 250 0.9091 227.27 2 250 0.8264 206.61 3 250 0.7513 187.83 4 350 0.683 239.05 5 250 0.6209 155.23 TOTAL 1016 Present Value of future inflows = $ 1016 * Discount factor is calculated as follows: Year 1 = 1/1.101 = 0.9091 Year 2 = 1/1.102 = 0.8264 and so on. c Net Present value = Present Value of Inflows - Present Value of Outflows = 1016 - 1000 = $ 16 d i. Year 1 Year 2 Year 3 Year 4 Cash Inflows 250 250 250 250 Depreciation -200 -200 -200 -200 Loss on sale of asset* -100 Accounting profit 50 50 50 -50 Loss on sale of asset is calculated as follows: Cost of asset = $ 1000 Depreciation for 4 years = 200 *4 = $ 800 Book value at end of 4 years = $ 200 Sales Amount = $ 100 Hence, loss = 100 - 200 = $ 100 ii. Accounting profit in year 5: As there is no depreciation expense, Cash Inflow = Accounting profit = $ 250 iii. Average annual profit = Sum of profits for 5 years / 5 = 350 / 5 = $ 70 iv Average Investment = (Installed Amount - Salvage Amount) / 5 = (1000 - 100) / 5 = $ 180 v Accounting rate of return = Average annual accounting profit / Average investment = 70 / 180 (Both calculated above) 0.3889

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote