An asset costing $17,000 was purchased on 01/01/15. It had an estimated useful l
ID: 2464263 • Letter: A
Question
An asset costing $17,000 was purchased on 01/01/15. It had an estimated useful life of 5 years and an estimated residual value of $2,000. If the company uses the Straight Line Method of depreciation, then the depreciation expense for 2015 would be:
An asset costing $17,000 was purchased on 01/01/15. It had an estimated useful life of 5 years and an estimated residual value of $2,000. If the company uses the Straight Line Method of depreciation, then the Book Value of the asset at the END of 2015 would be:
Explanation / Answer
Depreciation = (Asset cost - residual value) / life of asset
= ($17000 - $2000) / 5
= $15000 / 5
=$3000
Book value of the asset at the END of 2015 would be = Asset cost - Depreciation
= $17000 - $ 3000
= $14000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.