A water gun is filled and pumped up. It is held horizontal and fired at a height
ID: 2251192 • Letter: A
Question
A water gun is filled and pumped up. It is held horizontal and fired at a height of .95 m above the ground. The water stream leaves the gun and lands on the ground a horizontal distance of 6.4 m from the tip of the gun. Determine the gauge pressure of the water in the gun's reservoir at the instant the gun is fired. Assume steady flow rate and that the speed of the water in the reservoir is zero. Neglect any height difference between the reservoir and the muzzle of the gun.
Please be as explanatory as possibe, thank you very much
Explanation / Answer
water fired horizontally
time it is in air = (2*h/g)^0.5 = 0.44s
Horizontal velocity = 6.4/time = 14.54m/s
Applying bernaulis equation inside and just outside gun
gauge pressure = 0.5 * density of water * velocity ^2
= 0.5*1000*14.54*14.54 =1.06*10^5 Pa
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.