A water hose 2.85 cm in diameter is used by a gardener to fill a 28.0-liter buck
ID: 1474224 • Letter: A
Question
A water hose 2.85 cm in diameter is used by a gardener to fill a 28.0-liter bucket. (One liter = 1,000 cm3.) The gardener notices that it takes 1.00 min to fill the bucket. A nozzle with an opening of cross-sectional area 0.500 cm2 is then attached to the hose. The nozzle is held so that water is projected horizontally from a point 1.00 m above the ground. Over what horizontal distance can the water be projected?
4.22 m **Correct**
Use the values from above to help you work this exercise. The nozzle is replaced with a Y-shaped fitting that splits the flow in half. Garden hoses are connected to each end of the Y, with each hose having a 0.420 cm2 nozzle.
(a) How fast does the water come out of one of the nozzles?
?? m/s
Some of the information you need is in the example. m/s
(b) How far would one of the nozzles squirt water if both were operated simultaneously and held horizontally 1.00 m off the ground? (Hint: Find the volume flow rate through each 0.420-cm2 nozzle, then follow the same steps as before.)
? m
Show Work Please
Explanation / Answer
the volume flow rate is calculated as follows:
Q = dV/dt = [28 L/1 min]= 28x10-3/60 = 4.67x10-4 m3/s
the volume flow rate at one nozzle is,
Q' = (1/2)dV/dt
from contnuity equation, we eget
Av0x = (1/2)dV/dt
hence, the required speed is,
v0x = (1/2A)dV/dt = (1/2*0.5X10-4)[ 4.67x10-4] = 4.67 m/s
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
the time t is,
t = sqrt[2y/g] = sqrt[2*1/9.8] = 0.45175 s
the horizontal distance is,
d = v0xt = 4.67*0.45175 = 2.11 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.