The drawing shows a frictionless incline and pulley. The two blocks are connecte
ID: 2251336 • Letter: T
Question
The drawing shows a frictionless incline and pulley. The two blocks are connected by a wire (mass per unit length = 0.0328 kg/m) and remain stationary. A transverse wave on the wire has a speed of 98.8 m/s. Neglecting the weight of the wire relative to the tension in the wire, find the masses (a) m1 and (b) m2 of the blocks.
Explanation / Answer
m1 = m/L)*v^2 / gsin 30 = 0.0328*98.8^2 / 9.81 sin30 = 65.3
m2 = m/L*v^2/g = 32.63
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.