The drawing shows a block at rest on an incline. The mass of the block is 8 kg.
ID: 1630215 • Letter: T
Question
The drawing shows a block at rest on an incline. The mass of the block is 8 kg. What is the static frictional force that acts on the block? 32N 78 N 29 N 73 N In the figure, a crate of mass m = 75 kg is pushed at a constant speed up a frictionless ramp (theta = 34 degree) by a horizontal force F vector (=500 N). The positive direction of an x axis is up the ramp, and the positive direction of a y axis is perpendicular to the ramp. What is the magnitude of the normal force on the crate? 1025 N 215 N 677N 889 N An elevator cab that weighs 29.5 kN moves upward. What is the tension in the cable if the cab's speed is increasing at a rate of 1.28 m/s^2? 2.78 times 10^3 N 3.33times 10^4 N 333 N 29.5 times 10^3 N 0NExplanation / Answer
Ans (3) friction force =sliding force= mgsintheta
friction force= 8*9.81*sin22= 29.39 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.