The drawing shows a bicycle wheel resting against a small step whose height is h
ID: 1288954 • Letter: T
Question
The drawing shows a bicycle wheel resting against a small step whose height is h = 0.108 m. The weight and radius of the wheel are W = 25.9 N and r = 0.339 m, respectively. A horizontal force vector F is applied to the axle of the wheel. As the magnitude of vector F increases, there comes a time when the wheel just begins to rise up and loses contact with the ground. What is the magnitude of the force when this happens?
The drawing shows a bicycle wheel resting against a small step whose height is h = 0.108 m. The weight and radius of the wheel are W = 25.9 N and r = 0.339 m, respectively. A horizontal force vector F is applied to the axle of the wheel. As the magnitude of vector F increases, there comes a time when the wheel just begins to rise up and loses contact with the ground. What is the magnitude of the force when this happens?Explanation / Answer
Use the equilibrium conditions to find the required force.
Thus, the magnitude of the force is,
F = (W - N) [r2 - (r - h)2]1/2 / [r - h]
= (25.9 N - 0 N) [(0.339 m)2 - (0.339 m - 0.108 m)2]1/2 / [0.339 m - 0.108 m]
= 27.8 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.