Two Part Question, so extra points. If P 1 =166 kPa, V 1 = 1856 cm 3 and P 2 = 2
ID: 2251769 • Letter: T
Question
Two Part Question, so extra points.
If P1 =166 kPa, V1 = 1856 cm3 and P2 = 200 kPa, V2 = 10000 cm3, what is the heat absorbed (+) or liberated (-) to the nearest tenth of a joule in Path 1? Assume a change in internal energy of 8000 Joules.
Second bit:
What would be the answer to the previous problem if path 2 were followed and P1 = 100 kPa and V1 = 4641 cm3 ? Assume the change in internal energy is the same as in Problem 2. Express your answer to the nearest tenth of a joule.
If P1 =166 kPa, V1 = 1856 cm3 and P2 = 200 kPa, V2 = 10000 cm3, what is the heat absorbed (+) or liberated (-) to the nearest tenth of a joule in Path 1? Assume a change in internal energy of 8000 Joules. Second bit: What would be the answer to the previous problem if path 2 were followed and P1 = 100 kPa and V1 = 4641 cm3 ? Assume the change in internal energy is the same as in Problem 2. Express your answer to the nearest tenth of a joule.Explanation / Answer
First bit :
Work done by gas in path 1 = P2(V2-V1) = 200 * 1000 * (10000-1856 ) * (10^-6) = 1628.8 J
Heat absorbed = Work done by gas + change in internal energy = 1628.8 + 8000 = 9628.8 J
Second bit:
Work done by gas in path 1 = P1(V2-V1) = 100 * 1000 * (10000-4641 ) * (10^-6) = 535.9 J
Heat absorbed = Work done by gas + change in internal energy = 1071.8 + 8000 = 8535.9J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.