At point A, what is the gravitational potential energy for the 40 kg skier? A is
ID: 2253305 • Letter: A
Question
At point A, what is the gravitational potential energy for the 40 kg skier?
A is 20 m Va = 0 (at rest)
A. 7840 J
B. 19.8 J
C. 7840 J
D. 800 J
What is the kinetic energy at point A for the skier described?
A. 7840 J
B. 19.8 J
C. 7840 J
D. 800 J
What is the kinetic energy at point B for the skier described?
A. 7840 J
B. 19.8 J
C. 7840 J
D. 800 J
What is the velocity at point B for the skier described?
A. 0 m/s
B. 392 m/s
C. 9.8 m/s
D. 19.8 m/s
Explanation / Answer
A) GPE+mgh
=40*9.8*20
=7840 J
B) KE at point A=0.5mv^2
=0 (since velocity is 0)
c) KE=7840 J (by conservation of energy)
d)let the velocity be v.so,
0.5mv^2=PE
or 0.5*40*v^2=7840
or v=19.8 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.