The figure below shows a stream of water in steady flow from a kitchen faucet. A
ID: 2253501 • Letter: T
Question
The figure below shows a stream of water in steady flow from a kitchen faucet. At the faucet, the diameter of the stream is 0.940 cm. The stream fills a 125-cm3 container in 16.3 s. Find the diameter of the stream 13.0 cm below the opening of the faucet.
The answer should be in centimeters.
Explanation / Answer
we know that
dV/dt = A x v
or dV/dt = pi x d^2/4 x v
or v = 4dV/dt x (1/pi x d^2)
where v is speed of water,dV/dt = (125 x 10^-6/16.3) m^3/s and d = 0.940 cm = 0.940 x 10^-2 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.