You need to siphon water from a clogged sink. The sink has an area of 0.44 m 2 a
ID: 2253601 • Letter: Y
Question
You need to siphon water from a clogged sink. The sink has an area of 0.44m2 and is filled to a height of 4.0 cm. Your siphon tube rises 45 cm above the bottom of the sink and then descends 85 cm to a pail as shown in the figure (Figure 1) . The siphon tube has a diameter of 1.7cm . Ignore viscosity.
(a) The tube in the pail is about 4.0 cm
below the surface of the liquid in the pail. Assuming that the water level in the sink has almost zero velocity, use Bernoulli
You need to siphon water from a clogged sink. The sink has an area of 0.44m2 and is filled to a height of 4.0 cm. Your siphon tube rises 45 cm above the bottom of the sink and then descends 85 cm to a pail as shown in the figure (Figure 1) . The siphon tube has a diameter of 1.7cm . Ignore viscosity.Explanation / Answer
water .04 m deep.
volume = .04*.36 = .0144 m^3
bottom of sink to pail height difference is .85-.45 = .4 m
We will have to assume no friction in the pipe or entrance or exit losses unless you know those . Thefore use bernoulli
p + rho g * change in h + (1/2) rho v ^2 = constant
p is air pressure, v at start = 0 so
rho (9.81) (.4) = .5 rho v^2
v^2 = 7.848
v = 2.8 m/s
then
radius = .024/2 = .012 m
pi r^2 = .000452 m^2
so
volume flow rate = 2.8*.000452 = .001267 m^3/s
volume of water = .0144 so
time = .0144/.001267 = 11.36 seconds
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.