You need to make an aqueous solution of .228 M chromium (III) nitrate for an exp
ID: 887396 • Letter: Y
Question
You need to make an aqueous solution of .228 M chromium (III) nitrate for an experiment in lab, using a 500 mL volumetric flask. How much solid chromium (III) nitrate should you add? And how many milliliters of an anqeuous solution of 0.123 M potassium iodide is needed to obtain 9.34 grams of salt? You need to make an aqueous solution of .228 M chromium (III) nitrate for an experiment in lab, using a 500 mL volumetric flask. How much solid chromium (III) nitrate should you add? And how many milliliters of an anqeuous solution of 0.123 M potassium iodide is needed to obtain 9.34 grams of salt? You need to make an aqueous solution of .228 M chromium (III) nitrate for an experiment in lab, using a 500 mL volumetric flask. How much solid chromium (III) nitrate should you add? And how many milliliters of an anqeuous solution of 0.123 M potassium iodide is needed to obtain 9.34 grams of salt?Explanation / Answer
Generalization of the Principle behind this calculation:
Molarity of a solution = Number of moles of solute present in 1000 mL of the solution
Number of moles of solute present in 1000 mL of the solution
= Mass of the solute in gram present in 1000 mL of the solution / Molar mass of the solute
Therefore
Molarity of a solution = Mass of the solute in gram present in 1000 mL of the solution / Molar mass of the solute
This equation may be used to calculate
i) Molarity of a solution
ii) Mass of the solute in gram present in a given volume of a solution
iii) volume of a solution of known Molarity that will contain a specified quantity of the solute etc.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Molarity of a solution = Mass of the solute in gram present in 1000 mL of the solution / Molar mass of the solute
Rearranging the above equation
Mass of the solute in gram present in 1000 mL of the solution = Molar mass of the solute x Molarity of the solution
Molar mass of chromium (III) nitrate , Cr(NO3)3 = (52.0 + 3x 14.0 + 9 x16.0) g/mol = 238 g/mol
Molarity = 0.228 M
Mass of Cr(NO3)3in gram present in 1000 mL of the solution = 238 g/mol x 0.228 M = 54.3 g
Therefore
Mass of Cr(NO3)3in gram present in 500 mL of the solution = (54.3 g x 500mL) / 1000mL = 27.15 g = 27.2 g
The number of grams of chromium (III) nitrate solid required to prepare 500 mL of 0.228 M chromium (III) nitrate solution is 27.2 g
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mass of KI in gram present in 1000 mL of the solution = Molar mass of KI x Molarity of the solution
Molar mass of KI = (39.1+ 127) g/mol = 166.1 g/mol
Molarity of the solution = 0.123 M
Therefore
Mass of KI in gram present in 1000 mL of the solution = 166.1 g/mol x 0.123 M = 20.4 g
20.4 g of KI is present in 1000 mL of the solution
In other words
Volume of KI solution that contains 20.4 g KI = 1000 mL
Therefore
Volume of KI solution that will contain 9.34 g KI = (1000 mL x 9.34 g) /20.4 g = 457.8 ml
The number of milliliters of an anqeuous solution of 0.123 M potassium iodide is needed to obtain 9.34 grams of salt = 457.8 mL
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.