A block with a mass of 1.00kg is forced against a horizontal spring of negligibl
ID: 2253723 • Letter: A
Question
A block with a mass of 1.00kg is forced against a horizontal spring of negligible mass, compressing the spring a distance of 0.05 m as shown in the figure above. When released, the block moves on a horizontal tabletop for 1.00m before comming to rest. The spring constant is 600N/m. What is the coefficient of kinetic friction uk between the block and the table top?
the answer is uk=7.65x10^-2
Please show how to work it. Answer with the most detail gets the points.
Explanation / Answer
0.5kx^2 = 0.5mv^2
v= 1.225m/s
decceleration,a = uk *m*g = 9.8*uk
v^2 = 2*a*s = 2*9.8*uk*1
uk = 7.65x10^-2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.