A block with a mass of 0.800 kg is connected to a spring, displaced in the posit
ID: 2240805 • Letter: A
Question
A block with a mass of 0.800 kg is connected to a spring, displaced in the positive direction a distance of 50.0 cm from the equilibrium, and released from rest at t=0. The block then oscillates without friction on a horizontal surface. After being released, the first time the block is a distance of 35.0cm from the equilibrium is at t=0.200s.
(a) what is the block's period of oscillation?
(b)What is the value of the spring constant?
(c) what is the block's velocity at t=0.200 s? (indicate direction with sign)
(d) what is the block's acceleration at t=0.200 s? (indicate direction with sign)
Explanation / Answer
y = ASin(wt)
As we know
w = sqrt(k/m)
Therefore
y = ASin(sqrt(k/m)*t)
0.35 = 0.5*Sin(sqrt(k/0.8) * 0.2)
k = 39475.17 N/m
T = 2pi*sqrt(m/k)
= 2pi*sqrt(0.800/39475.17)
= 0.0282 sec
Here Total Energy remains Constant
Therefore
0.5*k*A^2 = 0.5*m*v^2 + 0.5*k*x^2
0.5*39475.17*0.5^2 = 0.5*39475.17*0.35^2 + 0.5*0.8*v^2
v = 79.318 m/sec
Acceleration = - w^2A*Cos(wt)
= - (0.800/39475.17)*0.5*Cos((0.800/39475.17)*0.200)
= - 1.01*10^-5 m/sec^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.