A block with a mass of 0.800 kg is connected to a spring, displaced in the posit
ID: 2240669 • Letter: A
Question
A block with a mass of 0.800 kg is connected to a spring, displaced in the positive direction a distance of 50.0 cm from the equilibrium, and released from rest at t=0. The block then oscillates without friction on a horizontal surface. After being released, the first time the block is a distance of 35.0cm from the equilibrium is at t=0.200s.
(a) what is the block's period of oscillation?
(b)What is the value of the spring constant?
(c) what is the block's velocity at t=0.200 s? (indicate direction with sign)
(d) what is the block's acceleration at t=0.200 s? (indicate direction with sign)
Explanation / Answer
please post the full question
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.