A 25-kg block is connected to a 30-kg block by a light string that passes over a
ID: 2254454 • Letter: A
Question
A 25-kg block is connected to a 30-kg block by a light string that passes over a frictionless pulley. The 30-kg block is connected to a light spring of force constant 200 N/m, as in the figure below. The spring is unstretched when the system is as shown in the figure, and the incline is smooth. The 25-kg block is pulled 15 cm down the incline (so that the 30-kg block is 35 cm above the floor) and is released from rest. Find the speed of each block when the 30-kg block is 20 cm above the floor (that is, when the spring is unstretched). m/s
Explanation / Answer
At the point when the block is moved down, just before release, the following forces exist:
F of the 30kg block = mg = 30*9.8 N downwards
F of the spring = 195*0.15 N downwards
F of the 25kg block (a bit more complicated) = sin(40)*mg = sin(40)*25*9.8 (only the vertically downward component has effect)
So the net force in the system is
F = 30*9.8 + 195*0.15 - sin(40)*25*9.8 = 165.8N (downwards)
The acceleration, a is
a = F/m where m = the combined masses
a = 165.8/(25+30) = 3.014 m/s/s
v^2 = u^2 + 2as
v = sqrt(0 + 2*3.014*0.15)
v = 0.95 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.