A sinusoidal transverse wave of wavelength 18.0 cm travels along a string in the
ID: 2254651 • Letter: A
Question
A sinusoidal transverse wave of wavelength 18.0 cm travels along a string in the positive direction of an x axis. The displacement y of the string particle at x = 0 is given in the figure as a function of time t. The scale of the vertical axis is set by ys = 3 cm. The wave equation is to be in the form of y = ym sin(kx - ?t + ?). (a) At t = 0, is a plot of y versus x in the shape of a positive sine function or a negative sine function? What are (b) ym, (c) k, (d) ?, (e) ?, (f) the sign in front of ?, and (g) the wave speed (speed of the wave along the string) and (h) What is the transverse velocity of the particle at x = 0 when t = 3.00 s?Explanation / Answer
a ) negative
b)
Ym = 3 cm
c ) k = 2*Pi / lamda
=0.349 cm-1
f ) the sign in front of w = positive
the sign infront of phase angle phi =negative.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.