A single-turn square loop of wire, 2.00 cm on each edge, carries a clockwise cur
ID: 1425349 • Letter: A
Question
A single-turn square loop of wire, 2.00 cm on each edge, carries a clockwise current of 0.240 A. The loop is inside a solenoid, with the plane of the loop perpendicular to the magnetic field of the solenoid. The solenoid has 30.0 turns/cm and carries a clockwise current of 15.0 A.
(a) Find the force on each side of the loop.
(b) Find the magnitude of the torque acting on the loop.
N · m
Explanation / Answer
a) force F = i*L*B*sin(90) = i*L*B
B = mu_o*n*I = (4*3.142*10^-7*3000*0.24) =9.04*10^-4 T
F = 0.24*0.02*9.04*10^-4 = 4.33*10^-6 N = 4.33 uN
direction is away from the center
b) T = B*i*A*N = 9.04*10^-4*0.24*0.02^2*1 = 8.67*10^-8 N-m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.