A small helium-neon laser emits red visible light with a power of 4.00 mW in a b
ID: 2256230 • Letter: A
Question
A small helium-neon laser emits red visible light with a power of 4.00 mW in a beam that has a diameter of 1.60 mm. (a) What are the amplitudes of the electric and magnetic fields of the light? Emax = 1 V/m Bmax = 2 T(b) What are the average energy densities associated with the electric field and with the magnetic field? uE,av = 3 J/m3 uB,av = 4 J/m3
(c) What is the total energy contained in a 1.00-m length of the beam?
5 J . my first 2 answers in (a) are correct, please find (b) and (c)! Thanks. (a) What are the amplitudes of the electric and magnetic fields of the light? Emax = 1 V/m Bmax = 2 T
(b) What are the average energy densities associated with the electric field and with the magnetic field? uE,av = 3 J/m3 uB,av = 4 J/m3
(c) What is the total energy contained in a 1.00-m length of the beam?
5 J . my first 2 answers in (a) are correct, please find (b) and (c)! Thanks. Emax = 1 V/m Bmax = 2 T
Explanation / Answer
(b) uE = 0.5 * 10^-9 / 4pi * 1224.7^2 /2
= 3 * 10^-5
uB = 0.5 * (4.08 * 10^-6)^2 / 2*4pi*9*10^-7
= 3.68 * 10^-5
(c) total energy = 6.68 * 10^-5 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.