A 15 Kg ball attached to a string of mass 0.0230 kg, is whirled around in a circ
ID: 2256467 • Letter: A
Question
A 15 Kg ball attached to a string of mass 0.0230 kg, is whirled around in a circular path with an angular frequency of 12.0 rad/s. The motion occurs on a horizontal, frictionless table. How long does it take for a wave to travel along the string from the center of the circle to the ball?
Please write clearly and show all steps, thanks.
Explanation / Answer
M = 15 kg, m = 0.0230 kg, ? = 12.0 rad/s, find time t
length of string = L
tension T = M?^2*L
linear density of the string ? = m/L
speed of wave v = ?(T/?) = ?L?(M/m)
the requested time t = L/v = ?(m/M) /? = 0.00326 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.