A 140 g block is dropped onto a relaxed vertical spring that has a spring consta
ID: 3281225 • Letter: A
Question
A 140 g block is dropped onto a relaxed vertical spring that has a spring constant of k = 1.1 N/cm (see the figure). The block becomes attached to the spring and compresses the spring 18 cm before momentarily stopping. While the spring is being compressed, what work is done on the block by (a) the gravitational force on it and (b) the spring force? (c) What is the speed of the block just before it hits the spring? (Assume that friction is negligible.) (d) If the speed at impact is doubled, what is the maximum compression of the spring?
Explanation / Answer
a) W = m*g*x = 0.140*9.8*0.18= 0.24696J
b) W =-0.5*kx^2 = -05*110*0.18 =-9.9J
c) from the work energy thoerem
0.5 m v^2 = ( W1+ W2)
- 0.5 mv^2 =( 0.24696-9.9)
v = root 2 ( -9.65304)/0.140
=11.74 m/s
d) if speed is doubled
v' = 2v = 2(11.74) =23.48 m/s
from the work energy theorem
mgd' - 1/2k d'^2= 1/2 mv'^2
0.140*9.8*d'-0.5*110*d'^2 =-0.5*0.140*23.48^2
55 d'^2-1.372d'-38.59 = 0
solving quadratic equaiton d' = 0.85 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.