A 14,000-kg boxcar is coasting at 1.50 m/s along a horizontal track when it sudd
ID: 1376913 • Letter: A
Question
A 14,000-kg boxcar is coasting at 1.50 m/s along a horizontal track when it suddenly hits and couples with a stationary 10,000-kg boxcar. What is the speed of the cars just after the collision? 9. A 475-gram ball is traveling horizontally at 12.0 m/s to the left when it is suddenly struck horizontally by a bat, causing it to reverse direction and initially travel at 8.50 m/s to the right. If the bat produced an average force of 1275 N on the ball, for how long (in milliseconds) was it in contact with the ball?Explanation / Answer
apply the law of conservartion of momentum
as m1u1+ m2u2 = (m1+m2) V
m1 is mass = 14000 kg
u1 = intial velcotiy = 1.5 m/s
m2 = 10000 kg
u2 = 0
so common Velcoity V = (14000 * 1.5) +0/(14000 + 10000)
V = 0.875 m/s -------------<<<<<<<<<<<<<Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.