A 130 g block on a frictionless table is firmly attached to one end of a spring
ID: 1500293 • Letter: A
Question
A 130 g block on a frictionless table is firmly attached to one end of a spring with k = 28 N/m . The other end of the spring is anchored to the wall. A 22 g ball is thrown horizontally toward the block with a speed of 5.5 m/s .
Part A
If the collision is perfectly elastic, what is the ball's speed immediately after the collision?
Part B
What is the maximum compression of the spring?
Part C
Repeat part A for the case of a perfectly inelastic collision.
Part D
Repeat part B for the case of a perfectly inelastic collision.
Explanation / Answer
m1 =22 g , u1 =5.5 m/s, m2 =130 g , k =28 N/m
Part A:
From conservation of momentum
m1u1+m2u2 = m1v1+m2v2
(22*5.5)+0 = (22*v1)+(130*v2) ...(1)
for elastic collision v2 -v1 = u1 -u2
v2 - v1 = 5.5 ...(2)
from (1) and (2) we get
velocity of ball after collision v1 = - 3.9 m/s
v2 = 1.6 m/s
Part B:
From conservation of energy
(1/2)m2v2^2 = (1/2)kx^2
0.13*1.6*1.6 = 28*x^2
x = 0.109 m
Part C:
From conservation of momentum
m1u1+m2u2 = (m1+m2)v
(22*5.5)+0 = (22+130)v
velocity of ball after collision v = 0.796 m/s
Part D:
From conservation of energy
(1/2)m2v2^2 = (1/2)kx^2
0.13*0.796*0.796 = 28*x^2
x = 0.054 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.