Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 13 cm diameter circular loop of wire is placed in a 0.69 T magnetic field. A)

ID: 2034926 • Letter: A

Question

A 13 cm diameter circular loop of wire is placed in a 0.69 T magnetic field. A) When the plane of the loop is perpendicular to the field lines, what is the magnetic flux through the loop? B) The plane of the loop is rotated until it makes a 41 degree angle with the files lines. What is the angle theta in the equation Flux=BAcos(theta) for this situation? C) What is the magnetic flux through the loop at the angle? A 13 cm diameter circular loop of wire is placed in a 0.69 T magnetic field. A) When the plane of the loop is perpendicular to the field lines, what is the magnetic flux through the loop? B) The plane of the loop is rotated until it makes a 41 degree angle with the files lines. What is the angle theta in the equation Flux=BAcos(theta) for this situation? C) What is the magnetic flux through the loop at the angle? A) When the plane of the loop is perpendicular to the field lines, what is the magnetic flux through the loop? B) The plane of the loop is rotated until it makes a 41 degree angle with the files lines. What is the angle theta in the equation Flux=BAcos(theta) for this situation? C) What is the magnetic flux through the loop at the angle?

Explanation / Answer

flux is BAcos(theta) where theta is the angle between the mag field vector and the normal (perpendicular) to the plane of the circle

a) theta=0

so flux = BA

= 0.69T*(3.14*0.065m2 )
=9.153885*10-3
b) theta is the angle between the perpendicular to the loop, so theta = 90-41 = 49

c) flux = BA cos49

=9.153885*10-3*cos49

=6.005*10-3

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote