A 130 g copper bowl comtains 130 g of water, both at 19.0 (degrees C). A very ho
ID: 2995743 • Letter: A
Question
A 130 g copper bowl comtains 130 g of water, both at 19.0 (degrees C). A very hot 410 g copper cylinder is dropped into the water, causing the water to boil, with 8.70 g being converted to steam. the final temperature if the system is 100(degrees C). Neglect energy transfer with the enviroment. (a) how much energy (in calories) is transfrred to the water as heat? (b) how much to the bowl? (c) what is the origonal temperature (in celsius) of the cylinder? The specific heat of water is 1 cal/g. K, and of copper is .0923 cal/g.K. The latent heat of vaporization of water is 539 cal/kg.
Explanation / Answer
latent heat of vaporization of water is 539 cal/kg.
=> q1 -> heat absobed in vaporisation = 0.0087 * 539 = 4.68 kcal
specific heat of water is 1 cal/g. K
=>q2 -> heat used in heating water 130g fom 19 to 100 = 130 * 1 * 81 /1000 = 10.53 kcal
specific heat of copper is .0923 cal/g.K
=> q3 = 130* 0.0923 * 91 /1000 = 0.012 kcal
Thus part(a) total energy to water as heat = q2 + q1 = 15.21 kcal
part(b) heat transfered to the bowl = q3 = 0.012 kcal or 12 cal
part(c) conserving heat -> q lost = m C dT =q1 + q2 + q3 = 15.222 kcal
=> (T - 100 ) = 15222/(0.0923 * 410 ) = 402.24 -> T = 502.24 K = 229.23 ~ 230 oC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.