An electromagnetic wave propagating in the z-direction at 2.998 x 10^8 m/s has a
ID: 2257048 • Letter: A
Question
An electromagnetic wave propagating in the z-direction at 2.998 x 10^8 m/s has a frequency of f = 100 x 10^6 Hz. The wave's magnetic field B(z,t) = 1.0 x 10^-8 T)cos(kz - wt) in the " i " direction where the angular frequency w(omega) = 2pif and the wave number k = 2pi/lamda.
a) Evaluate the wavelength lamda.
b) Evaluate w(omega) and k
c) write an equation that relates the magnetic field B, the electric field E and the speed c for an electromagnetic plane wave.
d) using the relation from (c) and the amplitude of the magnetic field B = (1.0 x 10^-8 T) determine the amplitude of the electric field .
e) using the values found in (a) and (d), write an the expression for the electric field E(z,t) for this wave.
Explanation / Answer
a) lambda = c/f
= 2.998 m
b)
w = 2 pi f = 6.2831*10^8 Hz
k = 2pi /lambda = 2.0957
c)
B = (k X E )/w
where X imply cross product
B = E/c, where B and E are the amplitudes of magnetic field and Electric field
d)
E = 1.0*10^-8 *2.998*10^8 = 2.998
e)
by cross product we get the direction of E to be along -j
so we get
E = 2.998 * cos (2.0957 z - 6.2831*10^8 t) (-j)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.