Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 2.7-kg box is sliding along a frictionless horizontal surface with a speed of

ID: 2257934 • Letter: A

Question

A 2.7-kg box is sliding along a frictionless horizontal surface with a speed of 1.8 m/s when it encounters a spring.

A 2.7-kg box is sliding along a frictionless horizontal surface with a speed of 1.8 m/s when it encounters a spring. Determine the force constant of the spring, if the box compresses the spring 5.3 cm before coming to rest. Is energy conserved? How is the initial kinetic energy of the box related to the final potential energy of the spring? Can you write expressions for the initial kinetic energy of the box and the final potential energy of the spring? N/m Determine the initial speed the box would need in order to compress the spring by 1.5 cm.

Explanation / Answer

0.5kx^2 = 0.5mv^2


k = 3114.27 N/m



b) 0.5kx^2 = 0.5mv^2


v = 0.509m/sec

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote