A firefighter directs a horizontal stream of water toward a fire at an angle of
ID: 2258312 • Letter: A
Question
A firefighter directs a horizontal stream of water toward a fire at an angle of 40° measured from the horizontal. The fire hydrant and hose deliver 85 gallons per minute
and the nozzle projects the water with a speed of 6.7 m/s. How much horizontal force must the firefighter exert on the hose to keep it stationary?
Explanation / Answer
force = rate of change in momentum
= mass flow rate * velocity
mass flow rate = 1000*85*6.31*10^-5 kg/s
= 5.3635 kg/s
force = 6.7*cos40 *5.3635
= 27.53 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.