A firefighter holds a hoose 2 m off the ground and directs a stream of water tow
ID: 3185920 • Letter: A
Question
A firefighter holds a hoose 2 m off the ground and directs a stream of water toward a burning building. The water leaves the hose at an initial speed of 14 m/sec at an angle of 30 degrees. The height of the water can be approximated by (x)=-0.25x^2+0.540x+2, where h(x) is the height of the water in meters at a point meters horizontally from the firefighter to the building.
A. Determine the horizontal distance from the firefighter at which the maximum height of the water occurs. Round 1 decimal place.
B. What is the maximum height of the water? Round to 1 decimal place.
Explanation / Answer
h(x) = -0.25x^2 + 0.540x + 2
a) horizontal distance at which maximum height occurs is
x = - 0.540 / 2 ( -0.25 )
x = 1.1 m
b) maximum height = - 0.25 ( 1.1)^2 + 0.540 (1.1) + 2
maximum height = 2.3 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.